Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Walnut Bread - Delivery Mon / Tue / Wed"

Our Spelt Walnut Bread is a feast for the senses and a true classic from Stadtmühle Geisingen. This 500g spelt wholemeal bread is baked in an attractive ring shape and is generously enhanced with fine walnuts. The nutritious spelt grain meets the crunchy texture and distinctive aroma of walnuts, giving the bread a special character.

Whether for grilling season, as an accompaniment to cheese and wine, as a hearty breakfast, or simply enjoyed on its own – our Spelt Walnut Bread is a delight at any time of year. It's moist, aromatic, and offers wonderful variety to your bread table.

Delivery: To guarantee maximum freshness, we ship your Spelt Walnut Bread exclusively on Mondays, Tuesdays, and Wednesdays.

At a glance:

  • 500g bread in ring shape
  • Spelt wholemeal bread with walnuts
  • Aromatic & moist
  • Ideal for barbecues, cheese platters, or on its own
  • Freshly baked for shipping

Ingredients

Spelt wholemeal flakes / Water / Walnut kernels 13.3% / Salt / Yeast
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1106 kJ /264 kcal
Fat52 g
of which saturated fatty acids0.9 g
Carbohydrates36 g
of which sugars1.8 g
Protein9.1 g
Salt1.1 g
Properties: Bread, Juicy, No added sugar, Nutty, Vegan, Wholemeal

6 of 6 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


6 reviews

12 May 2026 19:10

- P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super, super lecker

Super, super lecker

19 February 2026 17:54

Andrea H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gutes Produkt, empfehlenswert

Sehr gutes Produkt, empfehlenswert

22 January 2026 23:06

Martina K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität

Das Dinkelwalnussbrot hat eine sehr gute Qualität und hat keine trockene Konsistenz, wie es sonst bei Dinkelbroten üblich ist. Ich persönlich finde den Geschmack ausgezeichnet. Jede Scheibe von diesem Brot enthält ein kleines Stückchen Walnuss.

22 January 2026 16:31

Franka J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Hält lange frisch

Hält lange frisch

20 January 2026 10:12

Andrea B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Eins meiner Lieblingsprodukte....

Eins meiner Lieblingsprodukte....

20 January 2026 10:11

Birgit L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

gerne wieder dieses Wallnussbrot

wunder bar ,schmeckt gut dieses Brot

Skip product gallery

Matching items from our bakery

Spelt Grain Biter - Delivery Mon / Tue / Wed
€4.55 
(€9.10/kg)
500 g
Twisted Spelt Root Bread - Delivery Mon / Tue / Wed
€2.60 
(€10.40/kg)
250 g
Rye-Spelt Sourdough Bread - Delivery Mon / Tue
€5.00 
(€6.67/kg)
750 g