Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Twisted Spelt Root Bread - Delivery Mon / Tue / Wed"

Our Spelt Root Bread is a crispy specialty from Stadtmühle Geisingen. This 250g bread, artfully twisted for a particularly rustic appearance, is baked using premium spelt flour Type 630. This simple yet time-tested recipe with water, salt and yeast brings out the pure spelt flavor perfectly, creating a wonderfully crispy crust and airy, aromatic crumb.

Perfect for dipping in olive oil, as a side for soups and salads, or as a base for topped breads and bruschetta. Its unique shape and full flavor make it a real eye-catcher on any table.

Delivery: To guarantee maximum freshness, we ship your Spelt Root Bread exclusively on Mondays, Tuesdays and Wednesdays.

At a glance:

  • 250g twisted bread
  • Made from spelt flour Type 630
  • Crispy crust & aromatic crumb
  • Ideal for Mediterranean dishes & dips
  • Freshly baked for shipping

Ingredients

Spelt flour Type 630 / Water / Salt / Yeast
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy992 kJ /237 kcal
Fat1 g
of which saturated fatty acids0.2 g
Carbohydrates47 g
of which sugars0.8 g
Protein8.9 g
Salt1.5 g
Properties: Aromatic, Bread, Crispy, No added sugar, Vegan

8 of 8 reviews

Average rating of 4.7 out of 5 stars


88%

0%

13%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


8 reviews

19 June 2026 06:38

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 3 out of 5 stars

ist in Ordnung, aber wird nicht mein Lieblingsbrot leider

War ok, aber leider etwas trocken für meinen Geschmack.

11 June 2026 18:58

Bärbel C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Weiter so an Qualität und Lieferung

Einfach lecker

12 May 2026 19:10

- P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

lecker

lecker

15 April 2026 17:02

Detlef R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach ein richtig gutes Brot! ? Außen schön

Einfach ein richtig gutes Brot! ? Außen schön knusprig, innen wunderbar weich und saftig – genau so, wie ein Dinkelbrot sein soll. Der Geschmack ist angenehm mild, leicht nussig und passt sowohl zu süßen als auch herzhaften Belägen perfekt. Man merkt sofort die handwerkliche Qualität und die guten Zutaten. Bleibt auch mehrere Tage frisch und schmeckt immer noch hervorragend. Für mich eines der besten Brote – klare Kaufempfehlung!

25 February 2026 18:25

Iris W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Beste Brot

Das Beste Brot was es gibt Der Unterschied ist wirklich extrem. Keine Bäckerei kann da mithalten

3 February 2026 16:17

Gerd P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Essen wir zum Eintopf und Salat

Essen wir zum Eintopf und Salat

25 January 2026 17:07

Peter K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wir sind immer wieder begeistert von der

Wir sind immer wieder begeistert von der guten Qualität

20 January 2026 12:45

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das Beste!!

Mein allerliebstes Einback! Fluffig, buttrig, viel zu schnell gegessen. Bestelle ich immer wieder.

Skip product gallery

Matching items from our bakery

Spelt Ciabatta - Delivery Mon / Tue / Wed
€2.60 
(€10.40/kg)
250 g
Spelt Walnut Bread - Delivery Mon / Tue / Wed
€5.40 
(€10.80/kg)
500 g
Spelt Sprout Rolls - Delivery Mon / Tue
€4.50 
(€0.90/pc)
5 pcs