Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wholemeal Herb Rusk without Added Sugar"

Sliced and toasted for preservation, it is wonderfully dry and crumbly. What makes it special: This wholemeal variety is baked without added sugar and is instead delicately seasoned with the popular Hildegard herbs galangal, wild thyme, nutmeg, pellitory, and caraway. Baked from pure spelt wholemeal flour, whole milk, butter, whole eggs, yeast and salt, it offers a unique taste experience for conscious nutrition.

At a glance:

  • 225g package
  • Spelt wholemeal rusk
  • Without added sugar
  • Hearty seasoned with Hildegard of Bingen herbs (galangal, wild thyme, nutmeg, pellitory, caraway)
  • Handcrafted in our mill bakery
  • Dry & crumbly

Ingredients

Spelt* wholemeal flour / Whole milk / Butter / Whole eggs / Galangal / Wild thyme / Pellitory / Nutmeg / Caraway / Yeast / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1323 kJ /316 kcal
Fat10 g
of which saturated fatty acids5.2 g
Carbohydrates41 g
of which sugars3.5 g
Protein12 g
Salt1.5 g
Properties: Aromatic, Crispy, High in fiber, No added sugar, Nutritious, Savory, Wholemeal

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Rusks
€4.70 
(€20.89/kg)
225 g
Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Hildegard of Bingen Seasoning with Galangal
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g