Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Sweet Chestnut Flakes (Organic) Alkaline & Gluten-Free"

Our Organic Sweet Chestnut Flakes are a true delight for all sweet chestnut fans and a versatile addition to your kitchen. This 200g pack contains delicately tender flakes with a crispy, nutty-sweet aroma, completely without added sweetening. They are also gluten-free and alkaline, making them an excellent choice for conscious nutrition.

Made from 100% chestnut flakes from certified organic cultivation, they offer the full aroma of marrons. Whether as a pure snack, crispy crunch over muesli and yogurt, or as a sophisticated topping on salads and soups – these flakes are incredibly versatile. They are also excellent for gluten-free baking, perfect for creating moist bread, rolls, delicious cookies, cakes and many other desserts.

At a glance:

  • 200g pack
  • 100% chestnut flakes from certified organic cultivation
  • Unsweetened with full marron aroma
  • Alkaline and gluten-free
  • Versatile use: as snack, muesli ingredient, topping or for baking
  • Crispy and nutty-sweet in taste
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

100% Chestnut Flakes*
*from certified organic cultivation
May contain traces of tree nuts, lupins and sesame.

Average Nutritional Values per 100g

Energy1442 kJ /345 kcal
Fat1.5 g
of which saturated fatty acids0.3 g
Carbohydrates69 g
of which sugars24 g
Protein7 g
Salt0.1 g
Properties: Gluten-free, Mild, No added sugar, Nutritious, Nutty, Organic, Savory, Vegan

6 of 6 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


83%

17%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


6 reviews

18 August 2026 09:12

Petra K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

So lecker

Toll, dass es die Maronen in der Form gibt. Zum Müsli oder in den Habermus oder direkt zum snacken - lecker.

9 August 2026 21:50

Mareike N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Knusprig

Super als Topping zum Habermus

26 January 2026 18:36

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

5 Sterne

23 January 2026 00:44

Petra S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Produkt ist sehr zu empfehlen.

Qualität sehr gut. Preis-Leistungsverhältnis i. O.

22 January 2026 14:45

Wolfram H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Empfehlenswert

Schmecken mir sehr gut als Beigabe zu meinem Porridge.

22 January 2026 13:21

Andrea H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Sehr lecker und knusprig

Qualität gut, Preis ok

Skip product gallery

Matching products

Maple Syrup Grade A Mild
€6.80 
(€27.20/l)
250 ml
Walnut Kernel Halves
€3.40 
(€34.00/kg)
100 g
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g