Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Vegetarian Bread Spread"

Vegetarian Bread Spread | Hearty enjoyment according to Hildegard of Bingen

Our Vegetarian Bread Spread is more than just a meat-free alternative – it's a finely balanced composition following the principles of Hildegard's teachings. Often referred to by our customers as "the meatless spread sausage," it offers a robust, well-rounded aroma that perfectly complements a mindful snack time. With this 150g jar, you bring a special delicacy to your table that convinces through its rich flavors.

The power of spices:
Through the included galangal and the fine selection of herbs like marjoram and oregano, this spread is an ideal companion for all who follow the Hildegard diet.

At a glance:

  • Hildegard-compliant: With spelt, galangal and warming spices
  • Hearty flavor: Savory and robust, reminiscent of classic spread sausage
  • Versatile: As a spread, dip or for seasoning dishes
  • Quality: Artisanally produced at Stadtmühle Geisingen
  • Content: 150g jar

Ingredients

Onions / Butter / Yeast / Spelt*flour, vinegar, marjoram, oregano, cinnamon, clove powder, nutmeg, pepper, galangal, vegetable broth (carrot / onions / salt / pepper / juniper berries / bay leaves / nutmeg)
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1112 kJ / 267 kcal
Fat11 g
of which saturated fatty acids2.96 g
Carbohydrates18.18 g
of which sugar0.13 g
Protein4.24 g
Salt0.18 g
Properties: Aromatic, Easily digestible, Nutritious, Savory

1 of 1 reviews

Average rating of 3 out of 5 stars


0%

0%

100%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

2 July 2026 19:58

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 3 out of 5 stars

Habe mir den Aufstrich cremiger vorgestellt

Habe mir den Aufstrich cremiger vorgestellt

Skip product gallery

You might also like it

Zwergenwiese Spread Chives
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g
Zwergenwiese Onion Spread
€2.95 
(€19.67/kg)
150 g
Zwergenwiese Mediterranean Spread
€2.90 
(€16.11/kg)
180 g