Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "White Almond Butter"

Our White Almond Butter (Organic) from Rapunzel is a true all-rounder for the conscious kitchen. This 250g jar contains a particularly mild almond butter made from 100% unroasted, blanched and peeled sweet almonds from Europe.

Thanks to its delicate flavor, it's not only a delicious bread spread, but also excellent for making creamy almond milk. You can also use it as a vegan enhancement for sauces and soups or give sweet dishes and desserts a special touch.

At a glance:

  • 250g jar
  • 100% peeled, sweet almonds (unroasted, blanched)
  • Particularly mild taste
  • Ideal for almond milk
  • Versatile use: bread spread, sauces, soups, sweet dishes, desserts
  • Organic quality from Rapunzel

Ingredients

100% peeled sweet almonds*, unroasted
May contain traces of other tree nuts, peanuts, sesame, lupin and milk due to production methods.
*from certified organic farming

Average nutritional values per 100g

Energy2721 kJ /650 kcal
Fat58 g
of which saturated fatty acids4.4 g
Carbohydrates5 g
of which sugars4.5 g
Protein26 g
Salt0.01 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Nutty, Organic, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

9 May 2026 17:49

Margot F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut.

Sehr gut.

Skip product gallery

You might also like it

Coconut & Almond Butter with Dates
€6.40 
(€25.60/kg)
250 g
Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Zwergenwiese Almond Spread
€3.60 
(€24.00/kg)
150 g