Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zedoary Root Cut"

Zedoary Root Cut, 100 g

Discover the cut zedoary root (*Curcuma zedoaria*). Already Hildegard of Bingen valued this root for its warming and digestive properties.

Exotic Warmth & Hildegard's Knowledge: Spicy-warm aroma. Hildegard recommended it for a "weak stomach" and to promote digestion.

Versatile Use: As a warming tea, spice in dishes, or in spice blends.

Conveniently Cut: For easy dosing.

Tea Preparation: Pour hot water over a few pieces, steep for 5-10 minutes.

Experience the warming power and Hildegard's knowledge with our cut zedoary root!

Note: Traditional use, no health claims. Consult a doctor for complaints.

Ingredients

100% Zedoary Root Cut

Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Powdered Gentian Root
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Galangal Root Cut
€7.95 
(€79.50/kg)
80 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Agrimony Lozenges
€11.95 
(€0.08/pc)
150 pcs
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Pennyroyal Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g