Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese 4-Pepper Spread"

Zwergenwiese 4-Pepper Spread (Organic) is an aromatic and versatile vegan organic bread spread in a 180g jar. It delights with a spicy blend of four premium pepper varieties and is perfect for those who love bold, aromatic flavors.

Enjoy it plain on bread, create imaginative sandwiches, use it in yogurt as a dip or dressing, or enhance your dishes while cooking.

At a glance:

  • 180g jar
  • Vegan organic bread spread with 4-pepper blend
  • Based on sunflower seeds
  • Versatile use: bread, sandwiches, dips, dressings, for cooking
  • From certified organic production
  • Quality by Zwergenwiese

Ingredients

Water / Sunflower seeds* (31%) / Sunflower oil* / Lemon juice* from lemon juice concentrate* / Pepper blend* 3% (green pepper*, black pepper*, pink pepper*, white pepper*) Rock salt / Onions*
*from certified organic production

Average nutritional values per 100g

Energy1340 kJ /325 kcal
Fat31 g
of which saturated fatty acids2.8 g
Carbohydrates3.0 g
of which sugars0.8 g
Protein7 g
Salt1.7 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Goes well with

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Spelt Fruit Muesli with Puffed Spelt
€5.25 
(€10.50/kg)
500 g
Hildegard of Bingen Brown Spelt Sauce
€9.75 
(€30.95/kg)
315 g
Spelt Herb Egg Pasta Ribbon 8 mm
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g