Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Kürbi"

Zwergenwiese streich's drauf Kürbi is a delicious and versatile vegan organic spread. It combines the mild-sweet flavor of butternut squash with a subtle ginger note and is perfect for anyone who enjoys aromatic and conscious eating.

Enjoy it plain on bread, create imaginative sandwiches, use it in yogurt as a dip or dressing, or enhance your dishes while cooking with it.

At a glance:

  • 135g jar
  • Vegan organic bread spread with butternut squash and ginger
  • 38% vegetable content
  • Versatile use: bread, sandwiches, dips, dressings, for cooking
  • From certified organic production
  • Zwergenwiese quality

Ingredients

Vegetables* 38% (butternut squash* 20%, carrots*, onions*, parsnips*), water, rapeseed oil*, sunflower seeds* 13%, lemon juice* from lemon juice concentrate*, apple syrup*, pumpkin syrup*, rock salt, orange juice concentrate*, apple vinegar*, coconut flakes*, potato starch*, ginger* 0.6%, garlic*, paprika*, pepper*, turmeric*, cayenne pepper*, cinnamon*.
*from certified organic cultivation

Average nutritional values per 100g

Energy1144 kJ / 277 kcal
Fat26 g
of which saturated fatty acids2.4 g
Carbohydrates6.1 g
of which sugar4.3 g
Protein3.6 g
Salt1.3 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Zwergenwiese Mango-Curry Spread
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g
Zwergenwiese Ingwery
€2.30 
(€17.04/kg)
135 g
Vegetarian Bread Spread
€6.15 
(€41.00/kg)
150 g