Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Mediterranean Spread"

Bring the sunny taste of the south to your table with Zwergenwiese Mediterranean Spread (Organic)! This creamy, vegan organic spread in a 180g jar is inspired by Mediterranean flavors, with a harmonious blend of tomato and bell pepper.

It's perfect on bread, for creative sandwich creations, in yogurt as a dip or dressing, or for cooking and enhancing your dishes.

At a glance:

  • 180g jar
  • Vegan organic spread with Mediterranean herbs
  • Based on sunflower seeds, tomato and bell pepper
  • Versatile use: bread, sandwiches, dips, dressings, for cooking
  • From certified organic farming
  • Zwergenwiese quality

Ingredients

Sunflower seeds* 22% / Water / Sunflower oil* / Bell pepper* 11% / Lemon juice* from lemon juice concentrate* / Tomato paste* 6% single concentrated* / Apple syrup* / Zucchini* / Eggplant* / Rock salt / Potato starch* / Garlic* / Apple vinegar* / Basil* / Oregano* / Rosemary*.
*from certified organic farming

Average nutritional values per 100g

Energy1389 kJ /336 kcal
Fat32 g
of which saturated fatty acids2.7 g
Carbohydrates6.1 g
of which sugars4.1 g
Protein4.9 g
Salt1.5 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Goes well with

Spelt Chocolate Muesli
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Spelt Soup Shells with Egg Müschele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Almond Biscotti
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g
Virita Kraft - Herbal Bitter Organic
€13.50 
(€135.00/l)
100 ml