Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Onion Spread"

This spread is versatile: Enjoy it pure on hearty dark or gray bread for a traditional snack. It's also excellent for enhancing dishes and gives fried potatoes a particularly delicious, savory note. The ingredients like non-hydrogenated palm fat, 10% roasted onions, sunflower oil, 4% dried apples, soy sauce, apple syrup and a fine spice blend all come from certified organic production.

At a glance:

  • 150g jar
  • Hearty bread spread with onions and apples
  • Vegan and organic quality
  • Ideal for hearty bread
  • Versatile use: bread spread or for enhancing dishes (e.g. fried potatoes)
  • Zwergenwiese quality

Ingredients

Palm fat* (non-hydrogenated) / Roasted onions* 10% (onions* / palm fat* / sunflower oil*) / Sunflower oil* / Apples* 4% dried / Rock salt / Soy sauce* (water, soy beans*, sea salt) / Apple syrup* / Tomato paste* single concentrate / Carrots* / Celery* / Lemon juice concentrate* / Pepper* / Paprika* / Caraway* / Fennel* / Cayenne pepper*
*from certified organic production

Average nutritional values per 100 g

Energy3239 kJ /787 kcal
Fat82 g
of which saturated fatty acids37 g
Carbohydrates9.7 g
of which sugars5.5 g
Protein1.1 g
Salt0.85 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Vegetarian Bread Spread
€6.15 
(€41.00/kg)
150 g
Zwergenwiese Spread Chives
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g
Zwergenwiese Wild Garlic Spread
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g