Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Almond Butter"

Our Rapunzel Almond Butter (Organic) is a valuable source of energy and an enrichment for every kitchen. This 250g jar contains an intensely aromatic almond butter, made from 100% European almonds that have been finely roasted and carefully ground.

Crafted with extensive experience and dedication, this organic almond butter is free from additives. Therefore, the natural nut oils may separate at the surface – simply stir vigorously and the butter becomes creamy again.

Usage: It's a delicious bread spread, a nutritious ingredient for muesli and perfect for making almond milk. Sweet dishes, desserts, cakes and fine pastries can also be wonderfully enhanced with it. Additionally, you can use it for savory dishes like dips, sauces, vegetable dishes and dressings.

At a glance:

  • 250g jar
  • 100% European almonds, mildly roasted
  • Valuable source of energy
  • Versatile usage: bread spread, almond milk, sweet & savory dishes
  • Organic quality (certified organic)
  • Brand quality from Rapunzel

Ingredients

100% Almonds*, mildly roasted
May contain traces of other tree nuts, peanuts, sesame, lupine and milk due to production processes.
*certified organic

Average Nutritional Values per 100g

Energy2680 kJ /641 kcal
Fat57 g
of which saturated fatty acids5.5 g
Carbohydrates5 g
of which sugar3.9 g
Protein23 g
Salt<0.01 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, High in protein, No added sugar, Nutritious, Nutty, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

9 August 2026 21:51

Mareike N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker

Lecker

Skip product gallery

You might also like it

Coconut & Almond Butter with Dates
€6.40 
(€25.60/kg)
250 g
White Almond Butter
€8.90 
(€35.60/kg)
250 g
Zwergenwiese Almond Spread
€3.60 
(€24.00/kg)
150 g