Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Bitter Fennel Powder"

Bitter Fennel Powder

Discover our powdered bitter fennel herb (*Foeniculum vulgare var. vulgare*). Hildegard of Bingen already valued fennel for its digestive properties.

Hildegard's Digestive Helper: Hildegard of Bingen recommended fennel to support healthy digestion.

Aromatic & Versatile: Intense, slightly bitter fennel flavor. For seasoning and traditional applications.

Conveniently Powdered: For easy dosing in foods and beverages.

Note: Traditional use.

Ingredients

Fennel seeds
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Matching products

Powdered Sweet Root (Licorice Fern)
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Organic Fennel Powder
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Ground Cumin Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Ceylon Cinnamon Bark Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Fennel Spice Blend
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g