Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hildegard of Bingen Brown Spelt Sauce 12x315g"

Hildegard of Bingen Brown Spelt Sauce: Rich & Savory

Perfect as a practical bulk pack or for commercial kitchens: The Hildegard of Bingen Brown Spelt Sauce is available in a 12-pack, ensuring you never run out of this delicious sauce.

This brown spelt sauce is a rich and savory complement to a variety of dishes. Based on the teachings of Hildegard of Bingen, who valued spelt as a central and nutritious grain, this sauce offers a hearty note that enriches every meal.
It pairs excellently with meat, pasta and vegetables while providing the valuable properties of spelt. An ideal sauce for anyone seeking a full-bodied and well-balanced flavor profile.

  • Purely plant-based
  • without leek
  • no flavor enhancers or preservatives
  • with sunflower oil
  • 12 x 315g packages (3.78 kg total)
  • Ideal for stocking up or commercial kitchens

(315 g = 3 1/2 l)

Ingredients

Spelt* flour / Spelt* whole grain flour / Sunflower oil / Rock salt / Onion powder / Caramel / Brewer's yeast / Vegetable seasoning blend in varying proportions (Garlic / Spices / Galangal / Lovage / Mugwort / Thyme)
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1230 kJ /290 kcal
Fat11.9 g
of which saturated fatty acids1.5 g
Carbohydrates28.7 g
of which sugars5.8 g
Protein10.7 g
Salt0.1 g
Product Type: Sauces & Vinegars
Properties: Aromatic, Mild, Nutritious, Savory, Short cooking time, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Matching products

Hildegard Spelt Cream Soup 12x360 g
€107.25 
(€24.83/kg)
12x360 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Hildegard of Bingen Seasoning with Galangal 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g