Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Lavender Flowers"

Lavender Flowers, 50g

Experience tranquility with our deep blue lavender flower tea (*Lavandula angustifolia*). Even Hildegard of Bingen valued lavender.

Floral fragrance and mildly sweet taste for relaxation.

Beneficial (Hildegard of Bingen):

  • Promotes inner calm and may reduce stress.
  • Supports restful sleep.
  • May uplift mood.

Intensely blue flowers from natural cultivation, gently dried.

Steep 1-2 teaspoons with hot water for 5-10 minutes, strain.

Relax with our traditional lavender flower tea!

True lavender is warm and dry because it has little juice. And it is of no use to humans for eating, but it does have a strong fragrance. And if a person who has many lice often smells lavender, the lice die on him. And its fragrance makes the eyes clear.

— Hildegard of Bingen

Note: Traditional use, does not replace medical advice.

Ingredients

Lavender Flowers

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Chamomile Flowers
€3.50 
(€70.00/kg)
50 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Organic Balsam Fennel Tea
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Fennel Tea Conventional
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Balm Fennel Tea
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Organic Whole Psyllium Husks
€8.45 
(€42.25/kg)
200 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g
Psyllium Seeds
€12.95 
(€25.90/kg)
500 g
Flaxseeds
€3.40 
(€6.80/kg)
500 g