Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Maple Syrup Grade A Mild"

Rapunzel Maple Syrup Grade A | Mild Organic Sweetness from Nature

Our Rapunzel Maple Syrup Grade A mild (organic) is a versatile and delicious alternative for sweetening foods and beverages. In the 250ml bottle, you'll receive a maple syrup with a very fine, mild flavor.

This syrup is perfect for economical sweetening of all kinds of foods. It's a delicacy when drizzled over pancakes, crêpes, or fresh waffles. It's also ideal for enhancing pudding, muesli, yogurt, fruits, and baked goods. The sole ingredient is Grade A maple syrup* from certified organic cultivation.

At a glance:

  • 250ml bottle
  • Maple Syrup Grade A mild
  • Very fine, mild flavor
  • Versatile for sweetening foods and beverages
  • Ideal for pancakes, muesli, yogurt, desserts
  • Organic quality from Rapunzel

Ingredients

Maple syrup* Grade A
*from certified organic cultivation

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy1515 kJ / 356kcal
Fat<0.50 g
of which saturated fatty acids<0.10 g
Carbohydrates89 g
of which sugars77 g
Protein<0.50 g
Salt0.03 g
Product Type: Sugar & Syrup
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Organic, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Lemon Cake Baking Mix
€4.20 
(€8.66/kg)
485 g
Organic Vanilla Pudding
€1.25 
(€31.25/kg)
40 g
Small Leaf Oat Flakes
€2.10 
(€4.20/kg)
500 g