Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Mullein Flowers Cut"

These special Jura mullein flowers are a plant that was already mentioned in the writings of the famous natural healer Hildegard of Bingen. She once called mullein the "wool flower" or "heaven's candle" – a reference to its velvety, soft leaves. The carefully harvested mullein flowers are excellent for preparing aromatic teas and soothing infusions. Their mild and slightly sweet note gives beverages a special flavor nuance. A wonderful ingredient for moments of peace and a flavorful addition to your herb collection.

Ingredients

Mullein flowers cut
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic - White Horehound Herb Cut
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Master Root, Cut
€17.95 
(€359.00/kg)
50 g
Organic Dill Herb (Dill Tips) Rubbed
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Sage Clary Herbal Wine Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
White Horehound Herb Blend
€10.95 
(€109.50/kg)
100 g