Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "OR-DO Balm"

Virita OR-DO Balm (SPF 20) is a universal cream for beautiful and healthy skin. This CPAEN-certified intensive care product is ideal for soothing and regenerating the entire skin, especially for damage caused by sun and cold that dry out the skin.

The rich formula is based on shea butter and coconut oil and contains nourishing extracts such as spike lavender and Italian strawflower (immortelle) as well as zinc oxide and titanium dioxide. It provides protection and regenerates stressed skin.

At a glance:

  • 50 ml jar
  • Universal cream (SPF 20)
  • CPAEN-certified
  • Soothes and regenerates cold and sun damage
  • Rich base of shea butter and coconut oil

Ingredients

Butyrospermum parkii butter (shea butter), zinc oxide (zinc oxide), Cocos nucifera oil (coconut oil), Helianthus annus seed oil (sunflower oil), Lavandula latifolia herb extract (spike lavender extract), titanium dioxide (titanium dioxide), Helichrysum italicum extract (Italian strawflower extract), Simmondsia chinesis seed oil (jojoba oil), Daucus carota sativa root extract (carrot oil), silicic acid (silicon dioxide), Vetiveria zizanoides root oil (vetiver oil).
Application Area: Body, Face
Benefits: Moisturizing, Regenerating / Repairing, Soothing, Sun protection
Product Type: Cremes
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Virita Sun Protection Cream SPF
€34.90 
(€279.20/l)
125 ml
Virita Rose Dew
€29.90 
(€498.33/l)
60 ml
Virita Lily Blossom Water
€29.90 
(€239.20/l)
125 ml
Virita Lavender Face Mask
€35.90 
(€287.20/l)
125 ml
Virita Red Intensive Care
€29.90 
(€996.67/l)
30 ml
Virita Lily Blossom Cream
€39.90 
(€319.20/l)
125 ml
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml