Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic - Betony Herb Cut"

Betony herb, also called wood betony, is a traditional medicinal plant that plays an important role particularly in the teachings of Hildegard of Bingen.
Hildegard of Bingen and Betony Herb:
  • Hildegard of Bingen described betony herb in her works as an effective remedy for relieving sleep disorders and bad dreams.
  • She also recommended it for various other ailments.
Applications according to Hildegard of Bingen:
  • Sleep Disorders: Betony herb is traditionally used in sleep pillows to promote peaceful and restful sleep. The scent of the herb is said to have a calming effect and ward off bad dreams.

Whoever is plagued by false dreams (nightmares) should have betony herb with them when they go to sleep...

— Hildegard of Bingen

Note: Traditional use, no healing promises. Consult a doctor for health concerns.

Ingredients

Betony herb*
*from certified organic farming
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

4 April 2026 09:27

Josef S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut und schnell!

Sehr gute Bio-Qualität und sehr schnelle Lieferung!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Yarrow Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Organic Parsley Tonic (Cure) Jura
€85.50 
(€28.50/l)
6x500 ml
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Organic - White Horehound Herb Cut
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g