Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Chickpeas in Can"

Our organic chickpeas from Green Organics are ready-cooked – perfect for quick organic cooking! Since the chickpeas are already gently pre-cooked, you can skip the annoying soaking and cooking time.

Chickpeas are a valuable part of any diet: They consist of about one-fifth protein and are rich in fiber. They also contain vitamins A, B, C and E. Use these legumes for salads, antipasti, creamy hummus, dips, soups, dals or for quick preparation of falafel.

Net weight: 400 g (drained weight: 240 g).

At a glance:

  • 400g can (drained weight 240g)
  • From certified organic farming
  • Ready-cooked – no soaking time needed
  • Rich in protein and fiber

Ingredients

Chickpeas* / Water
*from certified organic farming

Average Nutritional Values per 100 g

Energy303 kJ / 72 kcal
Fat1.3 g
of which saturated fatty acids<0.1 g
Carbohydrates8.6 g
of which sugars0 g
Protein4.3 g
Salt0.05 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, High in protein, Mild, Nutritious, Nutty, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Complementary products

Sesame Seeds
€4.40 
(€8.80/kg)
500 g
Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Sunflower Seeds
€3.90 
(€7.80/kg)
500 g
Chickpeas
€2.90 
(€5.80/kg)
500 g