Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Parsley Tonic (Cure) Jura"

ORGANIC Parsley Tonic (Cure) DE-ÖKO-006

  • A tonic based on the traditional healing art of Hildegard of Bingen, specially designed for a healthy cardiovascular system.
  • With certified organic ingredients: organic wine, organic honey, organic parsley and organic wine vinegar.
  • Free from artificial additives, purely natural and sustainable.

Why choose this parsley tonic?

  • DE-ÖKO-006 certification for highest quality.
  • Balanced blend for optimal taste and effectiveness.
  • Traditional recipe, modernly implemented.

Note: Traditional application, no healing promises. Consult a doctor for health concerns.

Ingredients

White wine* 60% /Red wine* 20%, Honey* / 2% Organic parsley / Vinegar*
White and red wine contain Sulfites
*from certified organic cultivation
Alcohol content 8% vol.

Average nutritional values per 100 ml

Energy146 kJ / 34 kcal
Fat0 g
of which saturated fatty acids0 g
Carbohydrates8.6 g
of which sugars7.5 g
Protein0 g
Salt0 g
Alcohol content: 8% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic, Organic

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic - Parsley Tonic Jura
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Ground Ivy Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Juractiv Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hildegard's Nettle Walnut Elixir®
€49.95 
(€99.90/l)
500 ml