Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Rubbed Oregano"

Organic Dried Oregano – Intensely aromatic culinary herb rooted in monastic tradition

Jura Organic Dried Oregano 50g (DE-ÖKO-006) is a high-quality natural product sourced from certified organic farming. Free from chemical additives or pesticides, this pure oregano brings the full, sun-drenched flavor of traditional herbal cuisine straight to your kitchen.

Oregano holds a firm place in the historical writings of Hildegard von Bingen as a revered traditional plant. Unlike many other culinary herbs, dried oregano releases an even richer, more concentrated flavor than its fresh counterpart – making it an essential staple for conscious cooking.

  • 100% Organic Quality: Certified organic (DE-ÖKO-006), pure, and non-irradiated.
  • Hildegard Tradition: Time-honored herb celebrated in traditional monastic teachings.
  • Intensely Aromatic: Unlocks its full savory depth in Mediterranean and hearty dishes.
  • High Yield: 50g provides enough herb for approx. 50 meals (about 1 tsp per 4 servings).

Mill Tips for Culinary Use:

  • Dosage & Flavor Release: Lightly crush the oregano between your palms before adding it to your dish to instantly release its essential oils.
  • Timing: Oregano handles heat exceptionally well! Add it early to sauces or stews to let its full aroma infuse during cooking.
  • Versatile Pairing: Excellent with tomato sauces, homemade pizza, eggplant, lamb dishes, or brewed as a soothing herbal tea infusion.

Ingredients

Rubbed oregano*
*from certified organic farming (DE-ÖKO-006)

Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

23 January 2026 15:45

Michael G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles Bestens, schnelle Lieferung ,sehr gute Qualität , bin sehr zufrieden ,jederzeit wieder !

Oregano ist sehr gesund , Es wirkt wie natürliches Antibiotika ! Ich koche mir einenTee daraus

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Landmacher Organic Green Lentils
€5.50 
(€11.00/kg)
500 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Spelt Egg Noodles Cut 2 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g