Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic - White Horehound Herb Cut"

Hildegard of Bingen valued white horehound herb for its diverse healing properties. White horehound herb is a versatile medicinal herb that holds an important place in the tradition of Hildegard of Bingen.

White horehound is warm and has enough sap and works against various diseases."

— Hildegard of Bingen

Ingredients

White horehound herb*
*from certified organic cultivation
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Hyssop Herb Coarsely Powdered
€6.95 
(€69.50/kg)
80 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Pelargonium Spice Blend
€6.95 
(€347.50/kg)
20 g
Organic Dill Herb (Dill Tips) Rubbed
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g