Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Cut Vervain"

Vervain, as described in the traditional herbal knowledge of Hildegard of Bingen.

Discover True Vervain (Verbena officinalis), a plant valued for centuries with diverse uses. Also known as Common Vervain or Verbene, this natural herb is a popular choice for tea lovers and can be a valuable addition to a balanced lifestyle.

The taste of vervain tea is often described as astringent to slightly bitter, sometimes with a slightly peppery note that gives it a special character.

Ingredients

Cut vervain*
* from certified organic cultivation

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Chamomile Flowers
€3.50 
(€70.00/kg)
50 g
Lavender Flowers
€4.00 
(€80.00/kg)
50 g
Organic - Lavender Flowers Jura
€7.95 
(€159.00/kg)
50 g
Honey with Sweet Chestnut Flour
€7.95 
(€31.80/kg)
250 g
Anise Tea
€2.60 
(€52.00/kg)
50 g
Peppermint Loose Leaf Tea
€4.40 
(€88.00/kg)
50 g
Psyllium Seeds
€12.95 
(€25.90/kg)
500 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g
Organic Whole Psyllium Husks
€8.45 
(€42.25/kg)
200 g
Flaxseeds
€3.40 
(€6.80/kg)
500 g
Spelt Flour Light
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Flour Type 1050
€2.30 
(€2.30/kg)
Fine Spelt Flakes
€10.30 
(€2.58/kg)
Fine Spelt Flakes
€2.85 
(€2.85/kg)
Coarse Spelt Flakes
€3.50 
(€3.50/kg)
Whole Spelt Coffee
€8.50 
(€17.00/kg)
500 g