Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Fennel Tea Conventional"

This fennel tea draws on the wisdom of Hildegard of Bingen and offers a gentle natural remedy for your wellbeing. The carefully dried fennel seeds release their beneficial properties when brewed and can traditionally help to soothe the digestive tract, relieve cramping discomfort and reduce excessive bloating. Its mild, aromatic flavor is also soothing for irritated mucous membranes in the upper respiratory tract. Enjoy a cup of this pleasant tea that calms both body and mind.

Preparation recommendation: 1 teaspoon of fennel seeds, crushed and infused with boiling water (150-200 ml). Then let steep for 10 minutes, then strain. This allows the valuable ingredients to develop optimally. Tastes good warm or cold, best enjoyed without sugar. Drink 3-5 cups throughout the day.

Ingredients

Bitter fennel seeds

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy 3 kJ / 0.72 kcal
Fat < 0.3 g
of which saturated fatty acids not analyzable
Carbohydrates < 1.0 g
of which sugar < 0.25 g
Protein < 0.5 g
Salt < 0.03 g

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 July 2026 12:20

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

Skip product gallery

You might also like it

Organic Fennel Tea Bags
€2.20 
(€44.00/kg)
50 g
Organic Balsam Fennel Tea
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Balm Fennel Tea
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g