Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Plum Ash Lye - Alkaline Hair Care"

Plum Ash Lye – Alkaline hair and scalp care inspired by St. Hildegard von Bingen

Jura Plum Ash Lye 500ml is a time-honored alkaline hair tonic based on the centuries-old monastic teachings of St. Hildegard von Bingen. Crafted from genuine plum wood ash, this care formula draws upon traditional herbal wisdom to naturally revitalize the hair and scalp.

Alkaline care products support the scalp's natural balance. Plum Ash Lye is made entirely without artificial additives, synthetic fragrances, or chemical preservatives. Thanks to its gentle, all-natural composition, it is also ideal for sensitive scalps.

  • Hildegard Tradition: Authentic hair tonic crafted with traditional plum wood ash.
  • Alkaline Formula: Supports the natural balance of the scalp after hair washing.
  • 100% Pure & Natural: Free from synthetic aromas, artificial colorings, and preservatives.
  • Gentle Care: Exceptionally suitable for sensitive or easily irritated scalps.

Application & Recommended Use:
After washing your hair as usual, apply a sufficient amount of Plum Ash Lye to towel-dried scalp and massage in gently. Detailed step-by-step instructions can be found on the bottle label. For best results, regular use as a fixed part of your hair care routine is recommended.

Ingredients

Hair tonic made from water / plum bark ash (Prunus domestica wood ash)

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar articles

Vine Ash Dental Care
€11.90 
(€47.60/l)
250 ml
Fir Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Cut Water Mint Herb
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Bertram Root Cut
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g