Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Butter Cookies"

Our Spelt Butter Cookies are a classic treat that delights with their delicate texture and fine butter flavor. These 125g cookies are baked at Stadtmühle Geisingen from pure spelt flour. The careful selection of ingredients – spelt flour, butter, powdered sugar, whole egg, whole milk and a pinch of salt – creates wonderfully tender cookies that melt in your mouth.

Perfect with coffee, tea or simply as a sweet snack between meals. It's a timeless indulgence that delights both young and old.

At a glance:

  • 125g pack
  • Fine butter cookies
  • Made from pure spelt
  • Tender & crumbly

Ingredients

Spelt flour* / Butter / Powdered sugar / Whole egg / Whole milk / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy2155 kJ /515 kcal
Fat28 g
of which saturated fatty acids17 g
Carbohydrates53 g
of which sugars17 g
Protein7.9 g
Salt0.21 g

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

23 January 2026 12:20

Anna W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

würde ich wieder bestellen.

Gute Qualität, Geschmack gut, lecker.

22 January 2026 16:09

Anja B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wieso selbst machen, gutes Rezept!

Wieso selbst machen, gutes Rezept!

15 January 2026 07:21

Doris B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut

Sehr gut

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Butter Cookies
€4.15 
(€33.20/kg)
125 g
Spelt Chocolate Chip Cookies
€3.90 
(€31.20/kg)
125 g
Spelt Vanilla Crescents
€3.80 
(€38.00/kg)
100 g