Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Cut 2 mm"

Our spelt egg noodles with a fine 2 mm cut are a versatile addition to your kitchen. This 250g package contains high-quality noodles that impress with their delicate structure and mild spelt flavor, making them perfect for a wide variety of dishes.

Made from spelt flour from our own mill, with a high egg content of 30% fresh egg and a pinch of salt, these fine noodles offer quick cooking time and pleasant consistency. They pair perfectly with light sauces, fresh salads, as a delicate addition to soups, or as an elegant side dish with vegetables and fish.

At a glance:

  • 250g package
  • Fine cut noodles (2 mm)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Versatile use for soups, salads, side dishes and light meals
  • Quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flour / Fresh egg (30% egg content) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugar1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Short cooking time

5 of 5 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

10 July 2026 06:27

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super Produkt.

Ich verwende sie sehr gern für Eintöpfe. Preis uns Leistung stimmen.

19 June 2026 16:17

Gudrun B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

beste Nudel

die Nudeln sind fantastisch, sie zerfallen nicht, wenn sie bissfest gegart sind oder etwas weicher gekocht. Tolle Gesch

25 May 2026 13:51

Emil D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leckere Dinkelnudeln

Leckere Nudeln, gutes Preis-Leistungsverhältnis.

20 February 2026 17:12

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

ausgezeichnete Pasta

ausgezeichnete Pasta

14 January 2026 10:07

Margot . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Qualität sehr gut.

Qualität sehr gut.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Band 4 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Fork Spaghetti
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g