Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Violet Ointment"

This Violet Ointment from Klösterl Apotheke is an intensive care product based on traditional recipes from Hildegard of Bingen. The ointment consists of an olive oil extract of fresh violets combined with rich shea butter (Butyrospermum Parkii) and beeswax, refined with genuine rose oil.

It is especially recommended for scar care and provides intensive care for reddened and irritated skin. The formula is purely plant-based and convinces with its purity:

  • Purely plant-based
  • Without petroleum products (Vaseline, paraffins)
  • Without preservatives and parabens
  • Without synthetic fragrances

At a glance:

  • 50 ml jar
  • According to Hildegard of Bingen (Klösterl Apotheke)
  • Intensive care for reddened and irritated skin
  • Especially recommended for scar care
  • Base: Olive oil extract, shea butter and beeswax

And if someone suffers from the head, let him anoint his forehead crosswise with it, and he will feel better. But also whoever has any ulcers in his body, let him use this ointment. And where cancer and other worms eat away a person's flesh, it should be anointed over it, and the worms will die when they have tasted it.

— Hildegard of Bingen

Important Note: This quote reflects medieval medicine and represents no current healing promise. This product serves exclusively for cosmetic care and does not replace a doctor's visit.

Ingredients

Butyrospermum Parkii Butetr / Bees Wax / Olea Europaea Fruit Oil / Viola Odorata Oil / Rosa Damascena Flower Oil / Tocopherol / Citronellol / Geraniol / Citral
Purely plant-based without petroleum products, stearins, vaseline, paraffins, preservatives, parabens, synthetic fragrances, aluminum, glycerin
Application Area: Body, Face, Special care
Benefits: Moisturizing, Nourishing, Regenerating / Repairing, Soothing
Product Type: Ointments
Special Features: Natural cosmetics, Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Violet Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Violet Skin Oil
€11.95 
(€398.33/l)
30 ml
Virita Iris Peeling Powder
€30.90 
(€618.00/l)
50 ml