Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Yarrow Herb Powder"

Yarrow Herb Powder – Traditional herbal powder based on monastic medicine

Jura Yarrow Herb Powder 100g is a 100% natural herbal powder made from finely ground yarrow herb (Achillea millefolium). Yarrow is one of the most prominent and cherished plants in the historical writings of St. Hildegard von Bingen and remains a cornerstone of traditional monastic herbalism.

Yarrow is characterized by its distinctively bitter, warm-spicy aroma profile, reminiscent of wormwood yet finer and more balanced. In Hildegard's nutritional philosophy, yarrow is valued as a precious daily companion for a conscious and balanced lifestyle.

  • Pure yarrow herb—completely free from artificial additives, colorings, or preservatives.
  • Prepared in accordance with the traditional recipes of monastic teachings.
  • Optimal solubility and versatility for teas, warm infusions, or sprinkling over meals.
  • At the recommended daily intake, 100g provides approximately a 65-day supply.

Recommended Use & Preparation:

  • Daily Routine: Stir 1 pinch up to 3 times daily into warm water or tea, or sprinkle directly over meals. To soften the bitter taste, feel free to sweeten the infusion with a little honey.
  • Traditional Yarrow Tea: For a comforting herbal infusion, steep 1 tbsp of cut yarrow herb and 3 pinches of yarrow herb powder in 250 ml of boiling water for approx. 3 minutes, then strain.

Ingredients

100% yarrow herb powder (Achillea millefolium).

Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

This pairs perfectly with your Yarrow Herb Powder

Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Spelt Flour Type 1050
€2.30 
(€2.30/kg)
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Yarrow Herb Cut
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g