Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Ingwery"

Let yourself be seduced by Zwergenwiese streich's drauf Ingwery for an exotic and spicy taste experience! This 160g spread is a creamy, vegan delight that combines the zesty flavor of ginger with mild coconut and aromatic curry.

It's not only perfect for bread and rolls, but also versatile for enhancing savory sauces, dressings, purees, or as a flavorful dip. And the best part: it's vegan, yeast-free and gluten-free – ideal for conscious enjoyment.

At a glance:

  • 160g jar
  • Vegan organic spread with ginger, coconut and curry
  • Gluten-free and yeast-free
  • Based on sunflower seeds and coconut milk
  • Versatile use: bread, dips, sauces, dressings, purees
  • Quality by Zwergenwiese

Ingredients

Water, sunflower seeds*19%, tomato paste* single concentrate, rapeseed oil*, onions*, lemon juice* from lemon juice concentrate*, coconut milk* 9%; rock salt, potato starch*, curry* 0.5% (contains mustard*), ginger*0.4%, paprika*, pepper*, coriander*, cayenne pepper*.
*from certified organic farming

Average nutritional values per 100 g

Energy1164 kJ / 278 kcal
Fat26 g
of which saturated fatty acids5.7 g
Carbohydrates4.9 g
of which sugars2.4 g
Protein5.4 g
Salt0.93 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Zwergenwiese Mango-Curry Spread
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g
Vegetarian Bread Spread
€6.15 
(€41.00/kg)
150 g
Zwergenwiese 4-Pepper Spread
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g