Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Mango-Curry Spread"

Discover the exotic taste of Zwergenwiese Mango-Curry Spread (Organic)! This 180g spread is a creamy, vegan delight that captivates with its fruity-spicy flavor. Perfect for anyone who appreciates a varied and conscious diet, as it's also gluten-free and yeast-free.

Enjoy it plain on bread, create imaginative sandwiches, use it in yogurt as a dip or dressing, or enhance your dishes while cooking.

At a glance:

  • 180g jar
  • Vegan organic spread with mango and curry
  • Gluten-free and yeast-free
  • Versatile uses: bread, sandwiches, dips, dressings, cooking
  • From certified organic production
  • Quality by Zwergenwiese

Ingredients

Sunflower oil* / Sunflower seeds* 20% / Water / Mango* 11% / Papaya* / Lemon juice* from lemon juice concentrate* / Apples* / Apple syrup* / Curry* / Rock salt / Apple vinegar* / Mustard flour* / Potato starch* / Paprika* / Turmeric* / Cayenne pepper*.
* from certified organic production

Average Nutritional Values per 100g

Energy1462 kJ / 354 kcal
Fat33 g
of which saturated fatty acids3.1 g
Carbohydrates8.2 g
of which sugars6.4 g
Protein4.8 g
Salt1.3 g
Properties: Aromatic, Fruity, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Zwergenwiese Papayango
€2.30 
(€17.04/kg)
135 g
Zwergenwiese Mediterranean Spread
€2.90 
(€16.11/kg)
180 g
Zwergenwiese Ingwery
€2.30 
(€17.04/kg)
135 g