Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Spread Chives"

Our Zwergenwiese Spread Chives (Organic) brings fresh, savory flavor to your table! This creamy, vegan spread in a 180g jar impresses with the fine aroma of fresh chives and is an enrichment for every meal.

Enjoy it pure on bread, create imaginative sandwiches, use it in yogurt as a dip or dressing, or enhance your dishes while cooking.

At a glance:

  • 180g jar
  • Vegan organic spread with fresh chives
  • Based on sunflower seeds
  • Versatile use: bread, sandwiches, dips, dressings, for cooking
  • From certified organic production
  • Quality by Zwergenwiese

Ingredients

Water / Sunflower seeds* 22% / Sunflower oil* / Lemon juice* from lemon juice concentrate* / Onions* / Chives* 8% / Rock salt / Potato starch* / Olive oil*
*from certified organic production

Average nutritional values per 100g

Energy1387 kJ /336 kcal
Fat32 g
of which saturated fatty acids2.8 g
Carbohydrates5.6 g
of which sugars2.1 g
Protein5.2 g
Salt1.3 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Zwergenwiese Onion Spread
€2.95 
(€19.67/kg)
150 g
Zwergenwiese Wild Garlic Spread
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g
Vegetarian Bread Spread
€6.15 
(€41.00/kg)
150 g