Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Bertram Root Cut"

Discover the powerful Bertram root (*Anacyclus pyrethrum*), cut for easy application. Hildegard of Bingen valued Bertram as the "master among plants", especially for digestion.

Hildegard's Master Plant: Bertram was a universal remedy for Hildegard, strengthening digestion and improving nutrient absorption.

Versatile Application: Can be chewed pure, added to food, or prepared as tea.

High-Quality Cut: For easy dosing.

Discover Hildegard's "master" for your wellbeing!

Bertram is of moderate, dry warmth. It is good for a healthy person to eat because it reduces putrefaction, increases good blood and creates a clear mind. It reduces mucus in the head and creates pure juices. It draws out bad juices and promotes salivation.

— Hildegard of Bingen

Note: Traditional use, no health claims.

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Galangal Root Cut
€7.95 
(€79.50/kg)
80 g
Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Zedoary Root Cut
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)