Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Ginger Powder Blend with Cinnamon, Pellitory and Galangal"

What it is: A spice blend by Jura of ginger (25 %), cinnamon, pellitory and galangal – put together after the cuisine of Hildegard von Bingen.

What it is good for: A pinch to half a teaspoon seasons tea, hot milk, porridge and muesli, baked goods, pumpkin soup or curries – warm and spicy with a gentle heat.

Goes well with: galangal root powder, pellitory root powder and our fine spelt flakes for porridge.

At a glance:

  • Contents: 50 g
  • Ginger, cinnamon, pellitory and galangal
  • After Hildegard von Bingen, by Jura
  • For drinks, breakfast, baking and savoury dishes

Ingredients

Ginger root powder 25%, cinnamon powder, pellitory root powder, galangal root powder

Properties: Gluten-free, Vegan

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

23 July 2026 17:53

Manfred U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wird geliebt

Wird geliebt

19 July 2026 15:43

Magdalena K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schön günstig, super Produkt

Schön günstig, super Produkt

22 January 2026 10:51

Hildegard B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Erwartungsgemäß gut und vielseitig verwendbar.

Erwartungsgemäß gut und vielseitig verwendbar.

Skip product gallery

You might also like it

Bertram Spice Blend Powder
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Jura Rose Licorice
€14.95 
(€498.33/l)
50 ml
Fennel-Galangal Chewable Tablets
€7.95 
(€0.07/pc)
120 pcs
Ginger Root Powder
€5.95 
(€148.75/kg)
40 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g