Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hyssop Herb Coarsely Powdered"

Hyssop herb coarsely powdered, 100 g

Discover our coarsely powdered hyssop herb (*Hyssopus officinalis*)! This aromatic herb with a slightly bitter-spicy flavor enriches your kitchen and has traditional roots.

  • Seasoning for your dishes: Give meat, poultry, soups, vegetables and herb blends a special touch. Also ideal for marinades and dressings.
  • Traditional use (note): In folklore, hyssop is traditionally used to support the respiratory system and digestion. An infusion can serve as a mild tea. (Note: These statements are based on traditional knowledge.)
  • Natural quality: Carefully selected, gently dried and coarsely ground – for full aroma.
  • Tea preparation: Pour hot water over 1 tsp, steep for 5-10 minutes, strain.
  • Aromatic variety & traditional notes for your kitchen!

Important note: Traditional applications are not guaranteed healing promises. Consult a doctor for complaints.

Ingredients

Hyssop herb coarsely powdered

Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic - Hyssop Herb Rubbed
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Long Pepper Crushed
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Hart's Tongue Fern Powder
€7.95 
(€159.00/kg)
50 g
Pennyroyal Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Zedoary Root Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g