Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Krunchy Spelt - Organic Spelt Crunchy Muesli"

Krunchy Spelt with exotic coconut - despite the apparent contrast of ingredients, this harmonious blend delivers a taste that truly delights.

Ingredients

Spelt wholegrain flakes*/** (56 %) / Beet sugar* / Sunflower oil*/ Rice syrup* / Rice extrudate* (Rice flour*/ Barley malt flour*/ Sea salt) / Coconut flakes* 5% / Spelt wholegrain flour*/** / Sea salt
*from organic farming
May contain traces of nuts, sesame and milk.
**Spelt is a wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1915 kJ /456 kcal
Fat16 g
of which saturated fatty acids4.2 g
Carbohydrates66 g
of which sugars18 g
Protein9.1 g
Salt0.26 g
Properties: Aromatic, Crispy, High in fiber, Mild, Nutritious, Organic, Vegan, Wholemeal

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

3 May 2026 17:46

Andrea M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

schmeckt ausgezeichnet

schmeckt ausgezeichnet

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Crunchy Muesli
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Spelt Chocolate Muesli
€4.95 
(€9.90/kg)
500 g
Spelt Flakes
€4.75 
(€19.00/kg)
250 g
%
Spelt Flakes
€3.00  €4.65  (35.48% saved)
(€12.00/kg)
250 g