Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Whole Psyllium Husks"

Organic psyllium husks, particularly in their whole form, are a valuable natural product that is valued in traditional naturopathy and modern nutritional science.

Discover our natural organic psyllium husks. Even Hildegard of Bingen valued their digestive-promoting properties.

  • Naturally regulates the intestines, as Hildegard already knew.
  • Always take with plenty of fluids.
  • From certified organic cultivation.
  • Ensure adequate fluid intake. Rare allergic reactions possible.
  • Natural digestive support – inspired by Hildegard!

Ingredients

100% organic whole psyllium husks
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Flaxseeds
€3.40 
(€6.80/kg)
500 g
Buckwheat Whole Grain Flour Demeter
€3.70 
(€7.40/kg)
500 g
Sunflower Seeds
€3.90 
(€7.80/kg)
500 g
Pumpkin Seeds, Dark Green
€3.65 
(€18.25/kg)
200 g
Dates, Pitted
€3.40 
(€13.60/kg)
250 g
Small Leaf Oat Flakes
€2.10 
(€4.20/kg)
500 g
Large Leaf Oat Flakes Organic
€2.10 
(€4.20/kg)
500 g
Psyllium Cookies
€8.15 
(€40.75/kg)
200 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g