Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Sage Whole Leaf"

Sage Whole Leaf

Our sage tea is a time-tested, traditional home remedy, highly valued for its intense aroma and soothing properties. The carefully cut leaves offer a savory, herbal taste experience, making it an excellent companion during the cold season or for a refreshing moment in between. A purely natural product that carries the warmth of the sun within.

  • Aromatic Home Remedy: Traditionally appreciated for its clarifying and soothing properties.
  • Purely Natural: 100% sage leaves, completely free from artificial additives or flavorings.
  • Versatile Use: Ideal as a hot infusion, for gargling, or as a savory ingredient in the kitchen.
  • Hildegard Tradition: A central herb in monastic medicine, traditionally used to support inner balance.

Preparation: Pour approx. 200 ml of boiling water over the sage leaves. Allow to steep for 5–8 minutes, depending on the desired intensity, then strain.

It grows more from the warmth of the sun than from the moisture of the earth and is useful against weak humors because it is dry. Eaten raw or cooked, it is beneficial for those exhausted by harmful humors, as it consumes them.

— Hildegard von Bingen

Storage Notice: Store in a dry, cool, and dark place to preserve the essential oils.

Ingredients

Sage leaves whole

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Spelt Coffee Ground
€9.40 
(€18.80/kg)
500 g