Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Crumble Cake Baking Mix"

With the Bauck Mühle Spelt Crumble Cake Baking Mix in Demeter quality, you can conjure up a delicious round crumble cake in no time. Preparation takes just about 10 minutes, followed by a baking time of 35-50 minutes.

All you need to add is butter or margarine. You can customize the cake as desired with jam or fruits like apples or cherries to create your own individual creation.

The baking mix contains spelt flour type 630 (75%), raw cane sugar, and sea salt. The spelt flour and raw cane sugar come from biodynamic cultivation.

Note: May contain traces of other gluten-containing cereals, nuts/tree nuts, soy, sesame, mustard, and lupins.

At a glance:

  • 425g package
  • Baking mix for 1 round crumble cake
  • In Demeter quality
  • Quick and easy to prepare
  • Sufficient for a baking time of approx. 35-50 minutes

Ingredients

Spelt flour type 630**/^75% / Raw cane sugar** / Sea salt
**from biodynamic cultivation
^Spelt is a type of wheat
May contain traces of other gluten-containing cereals, nuts/tree nuts, soy, sesame, mustard and lupins

Average nutritional values per 100 g

Energy1515 kJ / 357 kcal
Fat1.0 g
of which saturated fatty acids0.1 g
Carbohydrates76 g
of which sugars25 g
Protein9.3 g
Salt0.19 g
Product Type: Baking Mixes
Properties: Aromatic, Crispy, Mild, Nutty, Organic, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Chocolate Muffin Baking Mix
€3.95 
(€13.17/kg)
300 g
Organic Coconut Flour
€2.50 
(€8.33/kg)
300 g
Dark Chocolate Chips (Organic)
€3.30 
(€33.00/kg)
100 g