Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Lemon Cake Baking Mix"

With the Bauck Mühle Spelt Lemon Cake Baking Mix in Demeter quality, you can bake a moist loaf cake or bundt cake in no time. The mix is ready to stir in just 5 minutes, and after about 50 minutes in the oven, you can enjoy the wonderful aroma and fresh taste.

The delicate lemon flavor comes from genuine lemon oil*, which is added to the baking mix. The ingredients such as spelt flour**, raw cane sugar**, and barley malt** come from biodynamic farming. Another advantage: The cake can also be easily prepared vegan.

At a glance:

  • 485g package
  • Baking mix for 1 loaf cake or bundt cake
  • In Demeter quality
  • Enhanced with genuine lemon oil
  • Also possible as vegan version

Ingredients

Spelt flour**/^47% / Raw cane sugar** / Powdered sugar* / Corn starch* / Baking powder (leavening agent: sodium bicarbonate / acidifying agent: monopotassium tartrate, corn starch*) / Barley malt** / Lemon oil* 0.16% / Sea salt
*from certified organic farming
**from biodynamic farming
^Spelt is a type of wheat
May contain traces of other gluten-containing cereals, tree nuts/nuts, milk proteins, soy, sesame, mustard and lupins

Average nutritional values per 100 g

Energy1547 kJ / 634 kcal
Fat0.6 g
of which saturated fatty acids0.1 g
Carbohydrates82 g
of which sugars45 g
Protein5.9 g
Salt0.68 g
Product Type: Baking Mixes
Properties: Fruity, Juicy, Mild, Organic, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Chocolate Muffin Baking Mix
€3.95 
(€13.17/kg)
300 g
Spelt Crumble Cake Baking Mix
€3.90 
(€9.18/kg)
425 g
Organic Lemon Oil
€4.00 
(€500.00/l)
4x2 ml