Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Sourdough Liquid"

With BIOVEGAN Spelt Sourdough Liquid, you'll create a moist spelt bread that pairs perfectly with both savory and sweet spreads. One 100g pouch is sufficient for 1kg of flour.

The liquid sourdough contains water, spelt flour products*, starter cultures, vinegar*, and salt. Spelt is a wheat variety from certified organic cultivation.

At a glance:

  • 100g package
  • Liquid spelt sourdough
  • Sufficient for 1kg flour
  • Ideal for spelt bread
  • From certified organic cultivation

Ingredients

Water / Spelt flour products*/** / Starter cultures / Vinegar* / Salt
May contain traces of Soy, Mustard, Lupins and Tree nuts
*from certified organic cultivation
**Spelt is a Wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy686 kJ /162 kcal
Fat<0.5 g
of which saturated fatty acids<0.1 g
Carbohydrates32 g
of which sugars<0.5 g
Protein4.3 g
Salt5 g
Product Type: Leavening Agents & Co.
Properties: Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic Whole Grain Sourdough Starter Dried
€1.10 
(€36.67/kg)
30 g
BIOVEGAN Liquid Rye Sourdough Starter
€2.70 
(€18.00/kg)
150 g
Ground Bread Spice
€2.45 
(€49.00/kg)
50 g