Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Zwergenwiese Wild Garlic Spread"

Bring the intense, fresh taste of wild garlic to your table with our Zwergenwiese Wild Garlic Spread (Organic). This creamy, vegan organic spread in a 180g jar delights with the aromatic flavor of 8% fresh wild garlic.

The base of this spread consists of water, 20% sunflower seeds, sunflower oil, parsnips, lemon juice, onions, olive oil, rock salt and potato starch – all ingredients from certified organic farming. It's perfect spread on bread, for creative sandwich creations, mixed into yogurt as a dip or dressing, or for enhancing dishes while cooking.

At a glance:

  • 180g jar
  • Vegan organic spread with 8% wild garlic
  • Sunflower seed base
  • Versatile use: bread, sandwiches, dips, dressings, for cooking
  • From certified organic farming
  • Zwergenwiese quality

Ingredients

Water / Sunflower seeds* 20% / Sunflower oil* / Parsnips* / Lemon juice* from lemon juice concentrate* / Wild garlic* 8% / Onions* / Olive oil* / Rock salt / Potato starch*
*from certified organic farming

Average nutritional values per 100g

Energy1291 kJ /313 kcal
Fat30 g
of which saturated fatty acids2.8 g
Carbohydrates4.5 g
of which sugars2.2 g
Protein4.9 g
Salt1.2 g
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Organic, Savory, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Zwergenwiese Onion Spread
€2.95 
(€19.67/kg)
150 g
Zwergenwiese Spread Chives
€2.75 
(€15.28/kg)
180 g
Zwergenwiese Mediterranean Spread
€2.90 
(€16.11/kg)
180 g