Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0
WhatsApp Email
Spelt Bran Rolls
Brötchen

Spelt Bran Rolls

Ingredients

150 g Spelt Bran
150 g Spelt Meal / Cracked Spelt
50 g brown cane sugar
1 tbsp cream of tartar baking powder (Reinweinstein-Backpulver)
½ tsp salt
300 ml milk (1.5% fat)
3 eggs (or egg whites only)
1 tbsp cold-pressed sunflower oil
Optional: Raisins, sultanas, or chopped almonds

Instructions

  1. According to Hildegard von Bingen's nutritional principles.
  2. Preheat: Preheat the oven to 225 °C.
  3. Mix Dry Ingredients: Combine the spelt bran, spelt meal, sugar, baking powder, and salt in a bowl.
  4. Combine: Add the milk, eggs, and sunflower oil to the dry mixture and stir until a dough forms. Add raisins or almonds if desired.
  5. Bake: Fill the dough into muffin tins and bake for approximately 20 minutes.
  6. Note: For specific dietary needs, the sugar can be omitted, and egg whites can be used instead of whole eggs.
  7. Properties: High in fibre, Wholesome, Nutritious, Savoury (Sweet-Savoury)

A recipe by Stadtmühle Geisingen – more at www.dinkel.shop/rezepte

How did you like this recipe?

Please log in to rate.


Matching products from our shop

Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Spelt Bran
€1.50 
(€3.00/kg)
Organic Demerara Raw Cane Sugar
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Spelt Wholemeal Grit
€2.75 
(€2.75/kg)
Sultanas
€4.85 
(€9.70/kg)
500 g
Organic Cream of Tartar Baking Powder
€1.05 
(€12.50/kg)
4x21 g