Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0
WhatsApp Email
Binzen's Soup Dumplings
Herzhaft

Binzen's Soup Dumplings

Ingredients

40 – 50 g butter
1 tbsp quark (curd cheese)
2 eggs
40 – 50 g Fine Spelt Flakes
Nutmeg, Galangal, Salt

Instructions

  1. Mix the base: Cream the butter until light and fluffy. Stir in the quark, eggs, and fine spelt flakes.
  2. Let it swell: Allow the mixture to rest and swell for approximately 20 minutes. This is important for the consistency of the dumplings.
  3. Shape and cook: Using two teaspoons, shape the mixture into small dumplings. Drop them into simmering "Hildegard-Klare-Delikatess-Suppe" (clear broth) and let them steep for about 20 minutes (do not boil vigorously).

A recipe by Stadtmühle Geisingen – more at www.dinkel.shop/rezepte

How did you like this recipe?

Please log in to rate.


Matching products from our shop

Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Fine Spelt Flakes
€2.85 
(€2.85/kg)
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Ground Nutmeg
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g