Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Arche Fruit Gel Plant-Based Gelling Agent"

Arche Fruit Gel | Pure plant-based gelling agent for fruity creations

With Arche Fruit Gel (Organic), you can effortlessly create delicious fruit spreads, jams, preserves, and red fruit compote. This purely plant-based gelling agent is flavor-neutral and contains no added sugar.

The carefully balanced composition consists of potato starch*, arrowroot starch*, and the gelling agents agar agar* and pectin*. It's also ideal for processing acidic fruits. Depending on your desired sugar content and cooking time, you can individually adjust the fruitiness and shelf life of your creations.

At a glance:

  • 22g package
  • Pure plant-based gelling agent
  • No added sugar
  • Flavor-neutral and versatile
  • Ideal for jams, fruit spreads, and desserts
  • Organic quality from Arche

Ingredients

Potato starch* / Arrowroot starch* / Gelling agents (Agar Agar* / Pectin (non-amidated))
*from organic farming

Average Nutritional Values per 100g

Energy1275 kJ / 305 kcal
Fat<0.5 g
of which saturated fatty acids<0.1 g
Carbohydrates69 g
of which sugars<0.5 g
Protein<0.5 g
Salt0.8 g
Product Type: Leavening Agents & Co.
Properties: Gluten-free, Mild, No added sugar, Organic, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic Demerara Raw Cane Sugar
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Apple Rings
€5.50 
(€55.00/kg)
100 g
Organic Cream Stabilizer
€1.00 
(€31.25/kg)
4x8 g