Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Chocolate Muffin Baking Mix"

Bauck Mühle Spelt Chocolate Muffins | Chocolatey Delight in Demeter Quality

With the Bauck Mühle Spelt Chocolate Muffin Baking Mix in Demeter quality, you can create 12 delicious muffins in no time. The mix is quick to prepare and can also be easily made into vegan muffins.

At a glance:

  • 300g package
  • Baking mix for 12 muffins
  • In Demeter quality
  • Quick and easy to prepare
  • Also possible as vegan version

Ingredients

Spelt flour**/^44% / Raw cane sugar** / Dark chocolate chips* 15% (Raw cane sugar* / Cocoa mass* / Cocoa butter* / Emulsifier: Sunflower lecithin*) / Corn starch* / Low-fat cocoa powder* 5% / Baking powder (Raising agent: Sodium hydrogen carbonate / Acidifier: Monopotassium tartrate, Corn starch*) / Vanilla* / Sea salt
**from biodynamic cultivation
*from certified organic cultivation
*Spelt is a wheat variety
May contain traces of other gluten-containing cereals, tree nuts/nuts, milk proteins, soy and sesame

Average Nutritional Values per 100 g

Energy1604 kJ / 379 kcal
Fat5 g
of which saturated fatty acids2,8 g
Carbohydrates74 g
of which sugars37 g
Protein7,4 g
Salt0,9 g
Product Type: Baking Mixes
Properties: Chocolaty, Organic, Savory (Sweet-Savory), Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Spelt Crumble Cake Baking Mix
€3.90 
(€9.18/kg)
425 g
Spelt Lemon Cake Baking Mix
€4.20 
(€8.66/kg)
485 g
Milk Chocolate Drops
€3.40 
(€34.00/kg)
100 g