Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Band 4 mm"

Our spelt egg noodles with a fine band width of 4 mm are the perfect choice for everyone who loves tender pasta and delicate flavors. This 250g package contains high-quality noodles that combine beautifully with light sauces and create an elegant base for your dishes.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh egg and a pinch of salt, these narrow band noodles offer quick cooking time and a pleasant, tender texture. They are ideal for light vegetable or cream sauces, fresh pesto variations or as a delicate side dish with fish and white meat.

At a glance:

  • 250g package
  • Fine band noodles (4 mm)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for light sauces and delicate dishes
  • Quick cooking time and tender texture
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flour / Fresh egg (egg content 30 %) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

10 of 10 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


10 reviews

30 September 2026 19:35

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

10 July 2026 06:25

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gutes Produkt.

Sehr gute Qualität und auch ein guter Preis.

19 June 2026 16:16

Gudrun B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach lecker

einfach feine Nudeln, so gut, hab ich nirgendswo gefunden

11 June 2026 21:28

Hilma V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super

Is een heerlijke pasta, ik gebruik het altijd voor bami en omdat ik een tarwe intolerantie heb, een echte aanrader.

11 June 2026 18:57

Bärbel C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Weiter so an Qualität und Lieferung

Auch das gesamte Nudelsortiment ist Spitze

15 May 2026 04:22

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

10 Sterne für Geschmack

10 Sterne für Geschmack

27 February 2026 17:31

Kurt-G. M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gerne wieder

Beste Nudeln forever

20 February 2026 17:09

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Großartige Pasta

Großartige Pasta

16 February 2026 16:44

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Klare Kaufempfehlung

Bestes Verarbeitung, super im Geschmack.

22 January 2026 20:59

Uwe H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Jederzeit wieder

Sehr gute Qualität

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Cut 2 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Spaghetti 500 g
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g