Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Wild Thyme Salve"

The Wild Thyme Salve is a powerful and intensively nourishing blend, ideal for irritated and dry skin areas. It combines traditional ingredients like fresh wild thyme with rich bases such as coconut oil, beeswax and olive oil, refined with rose oil.

This salve is a true blessing for minor skin irritations, persistently dry patches as well as rough elbows or knees. It soothes the skin and provides long-lasting care.

At a glance:

  • 50 ml jar
  • From Klösterl Apotheke
  • With fresh wild thyme extract
  • Intensive care for dry and irritated skin
  • Base of coconut oil, beeswax and olive oil

But whoever has the small scratch, i.e. the small scab, should crush wild thyme with fresh fat and thus make a salve from it and anoint himself with it, and he will attain health.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Cocos nucifera / Beeswax / Olea europaea / Thymus serpyllum / Rosa damascena
Application Area: Body, Face, Special care
Benefits: Nourishing, Soothing
Product Type: Ointments
Special Features: Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Wild Thyme Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Organic Calendula Ointment
€7.50 
(€100.00/l)
75 ml
Virgin Coconut Oil 250ml
€7.95 
(€31.80/l)
250 ml
Skip product gallery

Complementary products

Virita Red Intensive Care
€29.90 
(€996.67/l)
30 ml
125 ml
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml