Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hawkweed Powder"

Discover high-quality, finely ground hawkweed from Jura. This pure natural product offers a valuable addition to your kitchen and wellbeing. The medieval polymath Hildegard of Bingen already valued the versatile properties of hawkweed in her writings on herbal knowledge. Hawkweed is ideal for enhancing dishes, smoothies, or teas. Enjoy the power of nature as it has been passed down for centuries.
Contents 20 g

Ingredients

100% powdered hawkweed

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Yarrow Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g
Organic Fennel Powder
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Cranesbill Herb Powder
€7.95 
(€159.00/kg)
50 g